Domini Veneti Marco Polo Amarone
35,99 €(28,68 € ALV 0%)
Domini Veneti
Lämmittävä
- Varastossa
REKISTERÖIDY TILATAKSESI
Anniskeluluvalliset suoramyyntiasiakkaat voivat tehdä tilaukset verkkokauppamme kautta. Tilausten tekeminen edellyttää rekisteröitymistä.
Kirjaudu / Rekisteröidy- Italia
- Valpolicella, Veneto
- Corvina, Corvinone, Rondinella
- Erittäin täyteläinen
- Tanniininen
Hienostunut lihaviini, varovasti kypsytetylle pihville, riistapaistille, sieniselle raguulle ja kypsille, koville juustoille.
- Väri
- Runsaanpunainen
- Tuoksu
- Tuoksussa tuntuvat tummat luumut, kuivatut taatelit, karpalot, balsamico, makea mausteisuus sekä suklaa
- Maku
- Maku on erittäin täyteläinen, silkkisen tanniininen, hienostuneen hapokas, kaakaoinen, viipyilevän karpaloinen, kuivahedelmäinen ja tyylikkään mausteinen.
Norex Vastuullisuusmittari: Domini Veneti
Vastuullisuusmittari on suuntaa-antava kuvaus tuottajan vastuullisuusasteesta ja perustuu Norexin omaan vastuullisuusselvitykseen. Lue lisää tietosivuiltamme.
Tietoa tuotteesta
Hyvä lasillinen viiniä tuo mieleen Marco Polon, tutkimusmatkailijan. Tarina luo taustan pehmeälle, intensiiviselle ja samettiselle punaviinille, jossa on kypsien punaisten hedelmien aromeja ja kiehtovia makeiden mausteiden vivahteita. Corvina, Corvinone ja Rondinella rypäleet murskataan ja rangat poistetaan. Rypäleet korjataan käsin ja annetaan kuivua vuoden loppuun asti, jotta rypäleiden sokerit ja maut tiivistyvät.
Lisätiedot
| Alueluokitus | Valpolicella, Veneto |
|---|---|
| Rypäleet | Corvina, Corvinone, Rondinella |
| Tuottaja | Domini Veneti |
| Vuosikerta | 2022 |
| Sokeri | 8 g/ltr |
| Alkoholi | 15.5 % |
| Maa | Italia |
| Täyteläisyys | Erittäin täyteläinen |
| Tanniinit | Tanniininen |
| Hapot | 5.6 g/ltr |
| Suljentatyyppi | Luonnonkorkki |
| Pakkauskoko | 75 cl |
| Pakkaustyyppi | Lasi |
| Pakkauksia/ LTK | 6 |
| Valikoima | Alko tilausvalikoima |
| Panttitieto | Ei panttia |
| Norex tuotenumero | 291010 |
Domini Veneti
Cantina Valpolicella Negrar on 1933 Veronaan perustettu osuuskunta, jolle on kertynyt sukupolvien ajan erityistä osaamista Valpolicellan alueella. Resurssit ovat huimat: 240 viljelijää ja 700 hehtaaria viinitarhaa. Osuuskunta päätti 1989 perustaa premium-tuoteperheen korkealaatuisten Valpolicella Classico -viinien kehittämiseen. Se sai nimekseen Domini Lue lisää
Alkon tuotesivu
Tuotetunnus (SKU): 291010
Osastot: Viinit, Punaviinit






