Donnachiara Greco di Tufo Altheia
22,49 €(17,92 € ALV 0%)
Donnachiara
Mineraalinen ja hienostunut Etelä-Italian valkoviini
REKISTERÖIDY TILATAKSESI
Anniskeluluvalliset suoramyyntiasiakkaat voivat tehdä tilaukset verkkokauppamme kautta. Tilausten tekeminen edellyttää rekisteröitymistä.
Kirjaudu / Rekisteröidy- Italia
- DOCG Campania
- Kuiva
- Hapokas
Raakojen merenantimien paras ystävä. Runsas makumaailma sopii myös mm. sienipastalle tai yrttisille juustoille.
- Väri
- Vaalea oljenkeltainen
- Tuoksu
- Monikerroksinen tuoksu, josta voi löytää kypsää hedelmää kuten persikkaa, ananasta, aprikoosia. Taustalla lempeitä seetripuun aromeita.
- Maku
- Runsaassa maussa hedelmää, raikkautta ja hapokuutta täydellisessä tasapainossa. Viini on kuiva, ja maku on pitkä ja mineraalinen.
Norex Vastuullisuusmittari: Donnachiara
Vastuullisuusmittari on suuntaa-antava kuvaus tuottajan vastuullisuusasteesta ja perustuu Norexin omaan vastuullisuusselvitykseen. Lue lisää tietosivuiltamme.
Tietoa tuotteesta
Elegantti valkoviini, joka valmistetaan 100 % Greco-rypäleestä Irpinian mineraalisilta tufo-maaperiltä. Viini on raikas ja rakenteikas, aromimaailmaltaan hedelmäinen ja hienostuneen mineraalinen, ja se edustaa Greco di Tufon klassista luonnetta. Tähän viiniin valikoidaan vain parhaat rypäleet, jotka korjataan käsin Santa Paolinan alueelta Avellinon kunnassa, Etelä-Italian Campaniassa. Viini käytetään terästankissa, minkä jälkeen se kypsyy sakkojen päällä noin vuoden ajan. Tämä kypsytys tuo viiniin runsautta ja kermaista suutuntumaa.
Lisätiedot
| Alueluokitus | DOCG Campania |
|---|---|
| Tuottaja | Donnachiara |
| Vuosikerta | 2024 |
| Alkoholi | 12.5 % |
| Maa | Italia |
| Makeusaste | Kuiva |
| Hapokkuus | Hapokas |
| Suljentatyyppi | Luonnonkorkki |
| Pakkauskoko | 75 cl |
| Pakkaustyyppi | Lasi |
| Pakkauksia/ LTK | 6 |
| Panttitieto | Ei panttia |
| Norex tuotenumero | 256021 |







